ASME (Amerikan Makine Mühendisleri Derneği) 2011 Öğrenci Tasarım Yarışması dünya finalistleri seçildi. ASME-Avrupa Bölgesini temsil etmek üzere 2010’da olduğu gibi yine Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrenci takımı seçildi.

 

2011 Yarışma Konusu

 

H2Go: Kullanılmayan Enerji! (The Untapped Energy!) Yağmur suyundan enerji elde edilebileceğini göstermek amaçlı bu yılki yarışmada katılımcılardan 37x16.5x16.5 cm’lik bir hacme sığması gereken ve bir metre yükseklikten dökülen bir litrelik su ile 90 gramdan hafif bir aracı yürütebilen bir makine tasarlamaları beklenmektedir. Kendi aracını en uzağa götürebilen sistem yarışmayı kazanacaktır.

 

Güneş ve rüzgar enerjisi gibi bilinen yenilenebilir enerji kaynakları gibi yağmur enerjisi de hem çok temiz, hem de çevreye en az zararı verebilecek bir tür olarak oldukça ümit vermektedir. Dünyada ve ülkemizde bu enerjinin toplanmasına elverişli birçok bölge bulunmaktadır. 100 m2’lik, tek katlı bir evin çatısında yakalanacak olan 2-cm’lik yağmur yağışı yaklaşık olarak 100 kJ’lük bir enerjiyi temsil eder. Eğer yağmurun hareket halindeki enerjisi de kullanılabilirse bu daha fazla bir miktara denk gelecektir (yaklaşık 150 kJ). Yine yaklaşık bir hesapla, 20-metre yüksekliğinde ve 500 m2 alana sahip bir çatısı olan ortalama bir apartmanın, yıllık Türkiye ortalama yağış miktarlarında (belirli bölgelerde) 0.5-1 kW’lık bir güç üretim kapasitesine sahip olduğu hesaplanabilir. Bu ise yağmur enerjisinin verili bir alanda rüzgar enerjisiyle karşılaştırılabilir olduğuna işaret etmektedir.

 

2010 Güz döneminde beş kişilik bir takım, ME482 (Mekanik Sistem Tasarımı) dersi kapsamında alternatif kavramsal tasarımlar geliştirdiler. Takım 2011 Bahar döneminde ME492 (Mühendislik Projesi) dersi kapsamında projeyi devam ettirip, deneyleri, analizleri ve seçilen tasarımın imalatını gerçekleştirdi.

 

ASME Avrupa bölgesi seçmeleri 2 Temmuz 2011 Cumartesi günü, Londra’da toplanan bir jüri önünde, video konferans yoluyla yapıldı. Takımımız, jüri üyelerinin övgüsünü de kazanarak, Avrupa bölgesini finallerde temsil etmek üzere seçilmiştir.

 

2011 Kasım ayında Denver, Colorado, ABD’de yapılacak olan finallere katılacak olan aracımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Daha fazla bilgi için:

http://www.asme.org/events/competitions/student-design-competition/2011-student-design-competition--h2go

 

TAKIM:

·       Aykut Şener (Mezun, Makine Müh.)

·       Doğan Güncan

·       Oğuz Kadıoğlu

·       Reha Oya

·       Çağlar Sağlanmak

Danışman: Yrd.Doç.Dr. Namık Çıblak.

 

İlk Prototip Araç: Özel bir türbinle çalışan aracın yapım aşamasındaki görüntüsü.

 

Kalıp dökümünden sonra cam yatakların tavlanması.

Elektrikli seçenek için motor-jeneratör performans deneyi.

 

Camın kalıba dökülmeden önce ergitilmesi.

Cam yataklar ve motor testi için prototip arabalar.

 

Doğan Güncan cam yatakların yapımı ile uğraşıyor.

Tasarım aşaması. Fikirler beyaz tahtada...

Türbine deneyleri...